Uważaj przy zakupie roweru!
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru dziecięcego i co sprawia, że rowery woom są tak wyjątkowe
Szukasz dla swojego dziecka rowerka biegowego lub roweru i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Tu znajdziesz odpowiedzi! Poniżej zamieszczamy mały przewodnik zawierający wszystkie istotne kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy rower dla Twojego dziecka.
A co najważniejsze: jazda na rowerze powinna przede wszystkim sprawiać radość! Jakie wymagania musi w tym celu spełniać rower?
1. Masa
Dobry rower dziecięcy powinien być przede wszystkim lekki, co jest niezwykle ważne w prowadzeniu dziecko powinno być w stanie pchać rower, podnosić go, ruszać bez problemów i jeździć bez wysiłku i bez frustracji po kilku pierwszych próbach. Lekki rower pomoże dziecku nauczyć się utrzymywać równowagę i zatrzymywać w kontrolowany sposób.
Ze względu na masywną stalową ramę i niepotrzebne elementy wiele rowerów dostępnych na rynku jest tak ciężkich, że w zależności od dziecka mogą stanowić 60%, a nawet 70% jego masy ciała. To tak, jakby dorosły o wadze 80 kg miał uczyć się jazdy na rowerze ważącym około 50 kg.
Aby jazda sprawiała przyjemność, waga roweru nie powinna przekraczać ok. 35 – 40% masy ciała dziecka.
Dlatego przy projektowaniu naszych rowerów woom niezwykle ważne było to, aby były możliwie jak najlżejsze. Cel ten osiągnęliśmy m.in. poprzez zastosowanie superlekkiej ramy i lekkich aluminiowych obręczy kół oraz wyeliminowanie zbędnych elementów, które nie są odpowiednie dla dzieci, dzięki czemu nasze rowery są naprawdę lekkie – nawet o 40% lżejsze od rowerów dziecięcych dostępnych zwykle na rynku.
2. Rozmiar
To nie wiek, ale wzrost i umiejętności Twojego dziecka decydują o tym, jaki rozmiar ramy jest odpowiedni. W żadnym wypadku nie należy kupować zbyt dużego roweru, aby dziecko korzystało z niego przez dłuższy czas. Rower powinien być dokładnie dopasowany do wzrostu dziecka, w przeciwnym razie dziecko będzie miało trudności i zapał do jazdy na rowerze szybko minie.
Jak określić właściwy rozmiar? Przy minimalnej wysokości siodełka dziecko powinno móc wygodnie sięgać do ziemi obiema stopami bez konieczności znacznej zmiany postawy ciała. Tutaj znajdziesz wszystkie ważne informacje dotyczące określania właściwego rozmiaru roweru.
Należy również upewnić się, że centralne elementy roweru są regulowane, co pozwoli na dostosowanie go do budowy ciała dziecka i sprawi, że rower będzie „rósł” wraz z dzieckiem. W naszych rowerach woom wysokość siodełka, pozycję kierownicy i odległość dźwigni hamulca można dostosować do dziecka.
3. Ergonomia
Kolejnym ważnym wymogiem jest odpowiednia dla dzieci ergonomia. Dzieci nie są małymi dorosłymi – mają krótsze palce i nogi, inny kształt miednicy i węższe ramiona. Dlatego rower i jego komponenty powinny być dostosowane do budowy ciała dzieci i ich potrzeb. Szukaj więc wąskich chwytów, które pasują do małych dłoni, a także dźwigni hamulcowych, do których dziecięce palce dosięgną i będą mogły je obsługiwać z niewielką siłą.
Co sprawia, że nasze rowery woom mają ergonomię tak przyjazną dla dzieci?
Przede wszystkim jest to geometria ramy – ma ona duży wpływ na prowadzenie roweru. Aby dziecko czuło się komfortowo na rowerze i czerpało z niego radość, rower powinien zapewniać mu stabilną i płynną jazdę. W naszych rowerach stabilność zapewnia niska pozycja siedzenia (= niski środek ciężkości), a płynność – płaski kąt główki ramy i długi rozstaw osi (odległość między osią przedniego a tylnego koła).
Niska rama w naszych rowerach sprawia umożliwia łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru, a stopy dziecka nawet w krytycznych sytuacjach można szybko oprzeć na ziemi.
Oprócz geometrii ramy potrzeby ergonomiczne dzieci uwzględniliśmy również we wszystkich innych elementach. Na przykład w naszych rowerkach biegowych (woom 1 i woom 1 PLUS) wąska piasta tylnego koła oferuje dziecku dodatkową przestrzeń na nogi podczas odpychania się. Kolejnym przykładem jest nasze siodełko dostosowane do dna miednicy dziecka oraz nasza specjalnie opracowana korba: jej ramiona są krótsze odpowiednio do krótszych nóg dziecka, a odległość między pedałami jest węższa odpowiednio do węższych bioder. Chroni to stawy kolanowe, ponieważ podczas pedałowania nie trzeba tak mocno odginać kolan na boki. Dodatkowo krótsze ramiona korby zmniejszają ryzyko zaczepienia na zakrętach czubkami stóp o przednie koło lub pedałami o podłoże. Zmniejszony odstęp między pedałamizapewniaoptymalne przenoszenie siły i intuicyjne pedałowanie.
4. Hamulce
Hamulec w pedałach – tak czy nie? Słuszne pytanie, przecież większość z nas uczyła się jeździć na rowerze z hamulcem w pedałach (torpedo) i z chybotliwymi kółkami podporowymi. Nasza odpowiedź jest jasna: nie! Koncepcja hamulca w pedałach jest dziś przestarzała. Po pierwsze torpedo nie umożliwia dozowania siły hamowania, a po drugie, aby w ogóle można było hamować, pedały muszą być ustawione pod odpowiednim kątem, a stopy muszą spoczywać na pedałach. W nagłych sytuacjach dziecko może nie być w stanie zahamować na czas, wystarczająco mocno lub w ogóle. Oprócz tego brak „wolnego koła” może stanowić podczas ruszania przeszkodę: jeśli pedały nie są w prawidłowej pozycji, dziecko musi najpierw zejść z roweru i odpowiednio ustawić pedały, aby móc rozpocząć jazdę. Również kółka podporowe są dziś przestarzałe, ponieważ nie sprzyjają wyrabianiu umiejętności balansowania – najlepiej, jeśli dziecko nauczy się utrzymywać równowagę już na rowerku biegowym. Poza tym hamulec w pedałach i kółka podporowe stanowią dodatkowe obciążenie roweru.
Z tego powodu nawet nasz najmniejszy rowerek (woom 1) jest wyposażony w łatwy w obsłudze hamulec typu V z dźwignią odpowiednią dla dzieci. A ponieważ mniejszym dzieciom trudno jest jeszcze odróżnić stronę prawą i lewą, dźwignia hamulca tylnego w naszych mniejszych rowerach (woom 1+, 2 i 3) jest w rzucającym się w oczy kolorze zielonym, aby dziecko nie pomyliło tylnego hamulca z przednim i nie upadło.
5. Wykonanie
Rower dziecięcy musi sporo wytrzymać i w idealnym przypadku powinien móc być później używany także przez młodsze rodzeństwo. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na jakość wykonania i komponenty wysokiej jakości
W szczególności można też sprawdzić, czy np. chwyty kierownicy są stabilnie osadzone, nie dają się ani obracać, ani ściągnąć – to ważne dla bezpieczeństwa dziecka. Należy też dokładnie zbadać siodełko: powinno być wykonane z trwałego, wytrzymałego, ale niezbyt twardego materiału.
Co sprawia, że rowery woom są tak dobrze wykonane i trwałe?
Na naszych rowerach wielowarstwowy lakier chroni wysokiej jakości ramę aluminiowąprzed uszkodzeniem i wpływem czynników atmosferycznych. Ponadto wszędzie stosowane są uszczelnione łożyska przemysłowe, do których nie wnika pył ani woda. Koła mają szprychy ze stali nierdzewnej, spawy naszych ram, tzn. połączenia rur, są dobrze i precyzyjnie wykonane (równomierne i płaskie). Nasze nietoksyczne chwyty są mocno przykręcone do kierownicy (od woom 1 do woom 3) lub wyposażone w przykręcany korek (od woom 4 do woom 6), a nasze siodełko jest wykonane z nietoksycznego materiału wzmocnionego kevlarem i ma ochraniacz krawędzi, który zapobiega zadrapaniom i pęknięciom, jeśli dziecko opiera rower o ścianę. Krótko mówiąc, jakość naszych rowerów widać w każdym szczególe.
6. Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest ważną kwestią szczególnie w przypadku nauki jazdy na rowerze. Nowym sekwencjom ruchu podczas ruszania i pedałowania często towarzyszy niepewność i kłopoty z równowagą. Dlatego też dobry rower dziecięcy powinien mieć jak najwięcej zabezpieczeń , aby złagodzić te trudności motoryczne i aby nauka i jazda były możliwie bezpieczne.
Które elementy w rowerach woom sprawiają, że jazda jest tak bezpieczna dla Twojego dziecka?
Od najmniejszego roweru (woom 1) do roweru 16-calowego (woom 3) nasz specjalnie opracowanyogranicznik skrętu kierownicystabilizuje jazdę na wprost i chroni przed upadkiem spowodowanym zbyt mocnym skręceniem kierownicy. Modele te mają również zabezpieczenie przed uderzeniem na końcach chwytów. Zamknięta osłona łańcucha w pierwszych rowerach (woom 2 i woom 3) chroni przed przytrzaśnięciem palców lub nogawek. Szerokie opony o wysokiej przyczepności zapewniają Twojemu dziecku najlepszą możliwą stabilność zarówno na asfalcie czy żwirze, jak i na leśnych duktach, a odblaskowe paski po bokach gwarantują widoczność nawet przy słabym oświetleniu. Ponadto duże pedały platformowe zapewniają dziecku dobre podparcie nawet w mokrych warunkach, a mostek bez wystających śrub zapobiega urazom kolan. To tylko kilka z wielu przykładów. ;)
Podsumowanie
Inwestycja w wysokiej jakości rower dziecięcy jest opłacalna pod wieloma względami: dobry rower to dla Twojego dziecka nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także łatwiejsza nauka jazdy i większa radość, co stanowi fundament dla rozwinięcia zamiłowania do jazdy na rowerze i do sportu. Poza tym nie trzeba kupować nowego roweru dla młodszego rodzeństwa, ponieważ wysokiej jakości rower sprawi pełną radość z jazdy również drugiemu i trzeciemu dziecku. Kolejną kwestią, która przemawia za wysokiej jakości rowerem dla dzieci, to wysoka wartość odsprzedaży – na zwykłych platformach ogłoszeniowych za wysokiej jakości rower w dobrym stanie można uzyskać niemal cenę nowego.
do naszej wyszukiwarki rowerów