Zmiana biegów

Umiejętność zmiany biegów oszczędza siły i pozwala jeździć łatwiej, dłużej i dalej! Na początku pozwól dziecku nauczyć się płynnej zmiany biegów podczas gdy Ty podniesiesz tylne koło i ręcznie zakręcisz pedałami. Wytłumacz jak działa przerzutka i że najłatwiej zmienia się biegi podczas pedałowania.

  • Wskazówka nr 1: Pierwsze próby warto przeprowadzić wspólnie z dzieckiem na płaskim terenie bez przeszkód. Pokaż dziecku jak zmienić bieg w czasie gdy lekko pedałuje. Jadąc obok dziecka podpowiedz, że aby szybciej jechać należy zwiększyć bieg kręcąc manetką do przodu (cyfry na wyświetlaczu manetki rosną), a dla mniejszych prędkości lub jazdy pod górkę bieg należy zmniejszyć (cyfry na wyświetlaczu będą wówczas malały).
  • Wskazówka nr 2: Naucz dziecko zmiany biegów lekko pedałując, zmiana biegów jest wówczas cicha i precyzyjna. Znajdź lekki podjazd, niech dziecko jedzie szybciej, następnie jak już wytraca prędkość, powinno zmniejszyć nacisk na pedały i nadal pedałując zmienić bieg... zmiana nastąpi szybko, precyzyjnie i bez zgrzytu.

Pokonywanie przeszkód

Przed wyjazdem na ścieżki rowerowe i chodniki pośród innych uczestników ruchu Twój młody rowerzysta musi umieć swobodnie pokonywać mniejsze przeszkody. Korzenie w parku, nierówności na drodze czy śliski teren to doskonałe miejsca do nauki, z którymi Twoje dziecko po kilku próbach będzie radziło sobie bez trudu!

  • Wskazówka nr 1: Aby pokonać nierówności na drodze, dziecko musi przyjąć tzw. pozycję podstawową: pedały w pozycji poziomej, poruszanie się ze średnią prędkością na stojąca przy lekko ugiętych kolanach, biodra znajdują się dokładnie nad suportem, łokcie lekko ugięte na zewnątrz, a ramiona skierowane w kierunku kierownicy.
  • Wskazówka nr 2: Aby płynnie pokonywać przeszkody, takie jak krawężniki, dziecko musi nauczyć się nad nimi „przepływać”. Przednie koło należy w tym celu lekko „unieść”. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu mocniejsze pedałowanie i lekkie podciągnięcie kierownicy do góry. Dobrze sprawdzi się również lekkie odchylenie ciała do tyłu.
  • Wskazówka nr 3: Liście, wilgotna ulica czy żwirowe podłoże mogą być na początku trudne do pokonania. Jazdy po tego typu terenie należy uczyć się przy małej prędkości, nawet gdy dochodzi do blokady kół. Dziecko uczy się jazdy i hamowania w wyznaczonej strefie aż do momentu, gdy potrafi zatrzymywać się przy wyznaczonym punkcie.

Polepszanie równowagi

Na dłuższych dystansach jazda z podwyższonym siodełkiem będzie dla dziecka bardziej efektywna. Siodełko można podnieść na tyle wysoko, aby dziecko miało lekko ugiętą nogę w kolanie w najniższym położeniu pedału i nadal dotykało podłoża palcami stóp podczas zatrzymania. Ponieważ rowery woom są bardzo lekkie to nie powinno stanowić problemu utrzymanie roweru w pionie podczas postoju. Przedtem jednak należy dobrze opanować utrzymanie równowagi. Pomocne w tym będą nasze poniższe wskazówki.

  • Wskazówka nr 1: Umiejętność kierowania rowerem jedną ręką to ważna umiejętność, szczególnie przydatna, gdy chcemy zasygnalizować skręt lub podrapać się w nos ;-) Pierwsze próby warto przeprowadzić na równej nawierzchni. Dziecko powinno jechać spokojnie, bez pedałowania, ze średnią prędkością. Po chwili należy zmniejszyć nacisk dłoni na kierownicy i na moment ją puścić. Stopniowo można próbować odsuwać rękę coraz dalej od kierownicy.
  • Wskazówka nr 2: Wspólnie ćwiczcie równowagę! Ćwiczenie należy wykonywać na miękkim podłożu. Dziecko hamuje do momentu zatrzymania, nie odstawia jednak nóg, ale od razu po zatrzymaniu roweru zaczyna pedałować dalej. Pedały w pozycji poziomej pozwolą zachować równowagę, a utrzymywanie tej pozycji będzie dla małego rowerzysty nie lada zabawą!
  • Wskazówka nr 3: Utrzymanie równowagi można przećwiczyć poprzez zabawę z użyciem dwóch wiaderek i małych piłek. Jedno wiaderko ustaw do góry dnem, postaw na nim piłkę, a drugie wiaderko ustaw w pewnej odległości. Zadanie dziecka polega na chwyceniu piłki podczas jazdy i włożeniu jej do drugiego wiaderka.