Krok 1: Chodzenie

Pomóż dziecku wsiąść lub posadź malucha na rowerze, rączki połóż na kierownicy – tak powinno się „ćwiczyć” pierwsze kroki na rowerku biegowym. Dzieci uczą się najskuteczniej poprzez naśladowanie. Dlatego najlepiej udajcie się z rowerkiem do parku, gdzie przebywa wielu maluchów!

    Wskazówka nr 1: Ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości, tak aby dziecko swobodnie dotykało podłoża obiema nogami. Pomiędzy siodełkiem a pupą dziecka powinien być zachowany odstęp 3-5 cm. Wskazówka nr 2: Na początku możesz asekurować swoje dziecko za ramiona, aż do momentu gdy maluch nauczy się stabilnie chodzić z rowerkiem.

Krok 2: Odpychanie

Kroki dziecka stają się już coraz dłuższe, po nauce chodzenia przychodzi czas na odpychanie. Zobaczysz, że po kilku ćwiczeniach maluch zacznie poruszać się z wyprostowanymi nogami!
    Wskazówka nr 1: Jeśli Twoje dziecko zamiast chodzić częściej odpycha się na rowerku, możesz zacząć stopniowo podwyższać wysokość siodełka.

Krok 3: Hamowanie

Umiejętności hamowania najlepiej zacząć uczyć już na etapie rowerka biegowego, ponieważ teraz maluch prócz hamulca na kierownicy ma jeszcze możliwość hamowania stawiając nogi na podłożu. Hamulec, w który jest wyposażony rowerek biegowy woom, powoli przybliży malucha do opanowania prawidłowego sposobu hamowania. Po nauczeniu hamowania i utrzymania równowagi dziecko będzie mogło przesiąść się bezpiecznie na rower z pedałami.
    Wskazówka nr 1: Jak już dziecko jeździ sprawnie na rowerze, można zademonstrować maluchowi działanie hamulca. Podnieś rower biegowy i zakręć kołem, dziecko zobaczy wtedy, jak tylne koło blokuje się po naciśnięciu hamulca. Hamulec jest dla malucha łatwy i bezpieczny w użyciu, ponieważ klamka hamulca jest dostosowana do małych rączek a hamulec działa na tylne koło.