Od nauki utrzymania równowagi aż do poziomu prawdziwego znawcy
Pewna i samodzielna jazda na rowerze jest kluczową umiejętnością. Rowery woom możesz stopniowo wymieniać na większe proporcjonalnie do wzrostu i umiejętności swojego dziecka. Ważne, by w pierwszej fazie nauki maluch opanował prawidłowe nawyki jazdy na rowerze. Potem nie będziesz mógł go już zatrzymać! Wyjątkowo lekkie, przemyślane i atrakcyjne cenowo rowery marki woom towarzyszą dzieciom w wieku od półtora do czternastu lat. woom – tak tworzy się pasja do rowerów!
Przejdź do rowerka biegowego
Przejdź do naszych porad
Wskazówki dla małych rowerzystów znajdziesz tutaj
Znalezienie równowagi – pierwszy krok w nauce jazdy na rowerze
Zainteresowanie rowerem warto wzbudzić w dziecku, jak tylko zacznie chodzić. Najlepiej tam, gdzie na rowerkach szaleją już inne dzieciaki. Obserwowanie ich zabaw pobudzi u Twojego malucha chęć do samodzielnego poruszania. Naciski ze strony rodzica mogą jednak przynieść odwrotny efekt. Maluchy same decydują, kiedy nadejdzie właściwy moment na rowerek biegowy. Niskie siodełko i wysoko ustawiona kierownica pozwolą dziecku utrzymać równowagę, a samo poruszanie na rowerku będzie mu przypominać chodzenie. Stopniowo kroki na rowerku wydłużą się i w pewnym momencie zamiast chodzić, maluch zacznie się na nim odpychać!
Ten etap nauki można wesprzeć, kierując malucha na lekko spadzisty teren, z dala od ruchu ulicznego, cały czas czuwając nad bezpieczeństwem. Nawet jeśli dziecko korzysta z nóg do zatrzymania rowerka, warto przejść do nauki prawidłowego hamowania klamką na kierownicy. Później, dzięki tej umiejętności dziecko łatwiej poradzi sobie z obsługą „prawdziwego” roweru wyposażonego w dwa hamulce na kierownicy. Z naszej strony zalecamy jak najszybciej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dziecka w postaci kasku i rękawiczek!
"Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerku biegowym już w wieku 1,5 do 2,5 lat. Nie należy jednak naciskać – maluch sam zdecyduje, czy nadszedł właściwy moment na rower!"
Nogi na pedały -
nauka jazdy na rowerze w kilka minut!
Nadszedł już czas na naukę pedałowania. Do jazdy na prawdziwym rowerze już niewiele nam brakuje. Zachowania równowagi maluch nauczył się już przecież na rowerku biegowym. A jeśli nie, to i tak poradzi sobie na rowerze z pedałami! Ważne, by pokazać mu zależność między korbą a rowerem. Wtedy maluch zrozumie, na czym polega pedałowanie! Pamiętaj aby nauczyć dziecko zdejmować stopy z pedałów podczas gdy się zatrzymuje. Potem koniecznie należy wypróbować, jak działa tylny hamulec uruchamiany zieloną klamką hamulcową.
Po kilku obrotach korbą większość dzieci zaczyna rozumieć mechanizm działania i chce spróbować samodzielnej jazdy na rowerze. Asekurowane za ramię, ze wzrokiem skierowanym do przodu zaczynają poruszać się na rowerze i przy okazji wypróbowują działanie obu hamulców. Hamulce przedni i tylni zostały dodatkowo oznaczone różnym kolorem dla łatwiejszego ich rozróżnienia. Przy niedużej wprawie, ściśnięcie zielone klamki blokuje koło i przy zachowaniu ostrożności znaczy wspaniały ślad hamowania :-)
"Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerku biegowym już w wieku 1,5 do 2,5 lat. Nie należy jednak naciskać – maluch sam zdecyduje, czy nadszedł właściwy moment na rower!"
Doskonalenie jazdy:
trening sprawnościowy
Zwiększa się obszar, po którym potrafi poruszać się Twoja pociecha. Dziecko nie jeździ już tylko na wprost, ale zaczyna podjeżdżać pod górkę, zjeżdżać z górki, pokonuje zakręty i coraz dalsze trasy. Potrafi już swobodnie poruszać się na rowerze i chce zacząć odkrywać świat. Jeden bieg przestał wystarczać – nadszedł czas na przerzutkę! Rowery woom są wyposażone w prosty napęd. Przerzutka i manetka działa płynnie i lekko, co pozwala Twojemu dziecku pokonywać przeszkody na drogach miejskich czy w trudniejszym terenie.
Mali mistrzowie. Niezależnie, czy jest to jazda do szkoły, przejażdżki z kolegami, czy trudny teren – rower pozwala Twojemu dziecku być zawsze mobilnym. Już Adam Opel wiedział, że: „Żaden inny wynalazek nie potrafi tak dobrze łączyć przyjemnego z pożytecznym, jak właśnie rower.” Aby jazda była cały czas przyjemnością, warto doszkalać technikę i ćwiczyć dotychczasowe manewry. Zasada ta obowiązuje nawet w przypadku dzieci, które potrafią już jeździć. Szerokiej drogi!
"Trening sprawnościowy daje się doskonale połączyć z przejażdżką po parku."