Wskazówki i porady

Od nauki utrzymania równowagi aż do poziomu prawdziwego znawcy

Pewna i samodzielna jazda na rowerze jest kluczową umiejętnością. Rowery woom możesz stopniowo wymieniać na większe proporcjonalnie do wzrostu i umiejętności swojego dziecka. Ważne, by w pierwszej fazie nauki maluch opanował prawidłowe nawyki jazdy na rowerze. Potem nie będziesz mógł go już zatrzymać! Wyjątkowo lekkie, przemyślane i atrakcyjne cenowo rowery marki woom towarzyszą dzieciom w wieku od półtora do czternastu lat. woom – tak tworzy się pasja do rowerów!

Pierwsze kroki na rowerku biegowym
Na początku przygody z rowerem należy nauczyć się zachowania na nim równowagi.
Przejdź do rowerka biegowego
Nauka jazdy w ciągu 15 minut
Nauka jazdy na rowerze jest dziecinnie prosta. Jeszcze łatwiejsza stanie się jednak dzięki odpowiednim wskazówkom!
Przejdź do naszych porad
Pewnie w każdym terenie
Teraz nadszedł czas na naukę zwinności. Na świeżym powietrzu znajdzie się ku temu wiele sposobności.
Wskazówki dla małych rowerzystów znajdziesz tutaj

Znalezienie równowagi – pierwszy krok w nauce jazdy na rowerze

Zainteresowanie rowerem warto wzbudzić w dziecku, jak tylko zacznie chodzić. Najlepiej tam, gdzie na rowerkach szaleją już inne dzieciaki. Obserwowanie ich zabaw pobudzi u Twojego malucha chęć do samodzielnego poruszania. Naciski ze strony rodzica mogą jednak przynieść odwrotny efekt. Maluchy same decydują, kiedy nadejdzie właściwy moment na rowerek biegowy. Niskie siodełko i wysoko ustawiona kierownica pozwolą dziecku utrzymać równowagę, a samo poruszanie na rowerku będzie mu przypominać chodzenie. Stopniowo kroki na rowerku wydłużą się i w pewnym momencie zamiast chodzić, maluch zacznie się na nim odpychać!

Ten etap nauki można wesprzeć, kierując malucha na lekko spadzisty teren, z dala od ruchu ulicznego, cały czas czuwając nad bezpieczeństwem. Nawet jeśli dziecko korzysta z nóg do zatrzymania rowerka, warto przejść do nauki prawidłowego hamowania klamką na kierownicy. Później, dzięki tej umiejętności dziecko łatwiej poradzi sobie z obsługą „prawdziwego” roweru wyposażonego w dwa hamulce na kierownicy. Z naszej strony zalecamy jak najszybciej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dziecka w postaci kasku i rękawiczek!

"Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerku biegowym już w wieku 1,5 do 2,5 lat. Nie należy jednak naciskać – maluch sam zdecyduje, czy nadszedł właściwy moment na rower!"

Christian Bezdeka
Założyciel marki woom
Pomóż dziecku wsiąść lub posadź malucha na rowerze, rączki połóż na kierownicy – tak powinno się „ćwiczyć” pierwsze kroki na rowerku biegowym. Dzieci uczą się najskuteczniej poprzez naśladowanie. Dlatego najlepiej udajcie się z rowerkiem do parku, gdzie przebywa wielu maluchów!
Krok 1: Chodzenie
Wskazówka nr 1: Ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości, tak aby dziecko swobodnie dotykało podłoża obiema nogami. Pomiędzy siodełkiem a pupą dziecka powinien być zachowany odstęp 3-5 cm.
Wskazówka nr 2: Na początku możesz asekurować swoje dziecko za ramiona, aż do momentu gdy maluch nauczy się stabilnie chodzić z rowerkiem.
Kroki dziecka stają się już coraz dłuższe, po nauce chodzenia przychodzi czas na odpychanie. Zobaczysz, że po kilku ćwiczeniach maluch zacznie poruszać się z wyprostowanymi nogami!
Krok 2: Odpychanie
Wskazówka nr 1: Jeśli Twoje dziecko zamiast chodzić częściej odpycha się na rowerku, możesz zacząć stopniowo podwyższać wysokość siodełka.
Umiejętności hamowania najlepiej zacząć uczyć już na etapie rowerka biegowego, ponieważ teraz maluch prócz hamulca na kierownicy ma jeszcze możliwość hamowania stawiając nogi na podłożu. Hamulec, w który jest wyposażony rowerek biegowy woom, powoli przybliży malucha do opanowania prawidłowego sposobu hamowania. Po nauczeniu hamowania i utrzymania równowagi dziecko będzie mogło przesiąść się bezpiecznie na rower z pedałami.
Krok 3: Hamowanie
Wskazówka nr 1: Jak już dziecko jeździ sprawnie na rowerze, można zademonstrować maluchowi działanie hamulca. Podnieś rower biegowy i zakręć kołem, dziecko zobaczy wtedy, jak tylne koło blokuje się po naciśnięciu hamulca. Hamulec jest dla malucha łatwy i bezpieczny w użyciu, ponieważ klamka hamulca jest dostosowana do małych rączek a hamulec działa na tylne koło.

Nogi na pedały -
nauka jazdy na rowerze w kilka minut!

Nadszedł już czas na naukę pedałowania. Do jazdy na prawdziwym rowerze już niewiele nam brakuje. Zachowania równowagi maluch nauczył się już przecież na rowerku biegowym. A jeśli nie, to i tak poradzi sobie na rowerze z pedałami! Ważne, by pokazać mu zależność między korbą a rowerem. Wtedy maluch zrozumie, na czym polega pedałowanie! Pamiętaj aby nauczyć dziecko zdejmować stopy z pedałów podczas gdy się zatrzymuje. Potem koniecznie należy wypróbować, jak działa tylny hamulec uruchamiany zieloną klamką hamulcową.

Po kilku obrotach korbą większość dzieci zaczyna rozumieć mechanizm działania i chce spróbować samodzielnej jazdy na rowerze. Asekurowane za ramię, ze wzrokiem skierowanym do przodu zaczynają poruszać się na rowerze i przy okazji wypróbowują działanie obu hamulców. Hamulce przedni i tylni zostały dodatkowo oznaczone różnym kolorem dla łatwiejszego ich rozróżnienia. Przy niedużej wprawie, ściśnięcie zielone klamki blokuje koło i przy zachowaniu ostrożności znaczy wspaniały ślad hamowania :-)

"Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerku biegowym już w wieku 1,5 do 2,5 lat. Nie należy jednak naciskać – maluch sam zdecyduje, czy nadszedł właściwy moment na rower!"

Christian Bezdeka
Założyciel marki woom
Przed rozpoczęciem właściwej nauki warto wykorzystać ciekawość dziecka, by wyjaśnić funkcje roweru. Dzięki temu nauka pedałowania będzie dla malucha o wiele lżejsza! Jeśli Twoje dziecko poruszało się wcześniej na rowerku biegowym, szybko nauczy się pedałowania. Wywrotki będą przy tym nieuniknione, dlatego stosowanie kasku i rękawiczek jest obowiązkowe.
Krok 1: Pedałowanie
Wskazówka nr 1: Dla szybkiego zrozumienia zademonstruj dziecku, w jaki sposób korba napędza tylne koło. Po prostu podnieś rower do góry i zacznij kręcić pedałem najszybciej, jak to możliwe! Po chwili wciśnij hamulec.
Wskazówka nr 2: Siodełko należy ustawić na takiej wysokości, aby obie nogi siedzącego dziecka dobrze stykały się z podłożem – lekko oderwane mogą być tylko pięty
Wskazówka nr 3: Podczas pierwszych prób jazdy na rowerze,asekuruj dziecko (np. za ramiona). Wystarczy trzymać go luźno, nie za mocno, i nie stosować kółek bocznych albo drążka. Maluch sam znajdzie równowagę, którą wypracował na rowerku biegowym, nieco większa prędkość zdecydowanie mu w tym pomoże.
Nadszedł w końcu wyczekiwany moment! Nawet jeśli maluch wymaga Twojej pomocy w utrzymywaniu stabilnej pozycji, ważne, by sam nauczył się poruszać do przodu.
Krok 2: Jazda na rowerze
Wskazówka nr 1: Po opanowaniu pedałowania warto coraz rzadziej asekurować malucha, by krok po kroku nauczył się samodzielnej jazdy.
Wskazówka nr 2: Najlepiej wybrać lekko spadzisty obszerny teren bez krawężników i innych przeszkód na drodze.
Ważne, by w trakcie pierwszych kilku metrów rodzic szedł równolegle z rowerem i w razie konieczności delikatnie go zatrzymał lub pomógł uniknąć upadku. Po kilku próbach maluch może spróbować hamować samodzielnie!
Krok 3: Hamowanie i zatrzymywanie
Wskazówka nr 1: Dzieci instynktownie próbują hamować nogami. Zielona dźwignia hamulca powinna jednak zainteresować malucha, który zacznie jej używać z czystej ciekawości. Naucz malucha, że powinien najpierw zahamować, a dopiero potem dotknąć nogami podłoża.
Pozostała nam nauka ostatniego etapu w kierunku samodzielnej jazdy, tj. nauka ruszania. Wystarczy niewiele kroków, by opanować tę umiejętność!
Krok 4: Samodzielne ruszanie
Wskazówka nr 1: Każdy maluch ma dominującą nogę – sprawdź, którą najczęściej naciska pierwszą na pedał. To właśnie ta ustawiona na godzinie pierwszej będzie służyła do prawidłowego ruszania. Maluch siada zatem na siodełko, ustawia pedały w prawidłowej pozycji, kładzie wiodącą nóżkę na pedał, a drugą się odpycha.
Wskazówka nr 2: Ruszania można nauczyć się również w alternatywny sposób, tzn. tak, jak ma to miejsce w przypadku rowerka biegowego. Maluch powinien zacząć się odpychać dwiema nogami i po osiągnięciu odpowiedniego tempa postawić je na pedały. Naukę ruszania warto rozpocząć na delikatnym spadku, będzie o wiele łatwiej.

Doskonalenie jazdy:
trening sprawnościowy

Zwiększa się obszar, po którym potrafi poruszać się Twoja pociecha. Dziecko nie jeździ już tylko na wprost, ale zaczyna podjeżdżać pod górkę, zjeżdżać z górki, pokonuje zakręty i coraz dalsze trasy. Potrafi już swobodnie poruszać się na rowerze i chce zacząć odkrywać świat. Jeden bieg przestał wystarczać – nadszedł czas na przerzutkę! Rowery woom są wyposażone w prosty napęd. Przerzutka i manetka działa płynnie i lekko, co pozwala Twojemu dziecku pokonywać przeszkody na drogach miejskich czy w trudniejszym terenie.

Mali mistrzowie. Niezależnie, czy jest to jazda do szkoły, przejażdżki z kolegami, czy trudny teren – rower pozwala Twojemu dziecku być zawsze mobilnym. Już Adam Opel wiedział, że: „Żaden inny wynalazek nie potrafi tak dobrze łączyć przyjemnego z pożytecznym, jak właśnie rower.” Aby jazda była cały czas przyjemnością, warto doszkalać technikę i ćwiczyć dotychczasowe manewry. Zasada ta obowiązuje nawet w przypadku dzieci, które potrafią już jeździć. Szerokiej drogi!

"Trening sprawnościowy daje się doskonale połączyć z przejażdżką po parku."

Christian Bezdeka
Założyciel marki woom
Umiejętność zmiany biegów oszczędza siły i pozwala jeździć łatwiej, dłużej i dalej! Na początku pozwól dziecku nauczyć się płynnej zmiany biegów podczas gdy Ty podniesiesz tylne koło i ręcznie zakręcisz pedałami. Wytłumacz jak działa przerzutka i że najłatwiej zmienia się biegi podczas pedałowania.
Zmiana biegów
Wskazówka nr 1: Pierwsze próby warto przeprowadzić wspólnie z dzieckiem na płaskim terenie bez przeszkód. Pokaż dziecku jak zmienić bieg w czasie gdy lekko pedałuje. Jadąc obok dziecka podpowiedz, że aby szybciej jechać należy zwiększyć bieg kręcąc manetką do przodu (cyfry na wyświetlaczu manetki rosną), a dla mniejszych prędkości lub jazdy pod górkę bieg należy zmniejszyć (cyfry na wyświetlaczu będą wówczas malały).
Wskazówka nr 2: Naucz dziecko zmiany biegów lekko pedałując, zmiana biegów jest wówczas cicha i precyzyjna. Znajdź lekki podjazd, niech dziecko jedzie szybciej, następnie jak już wytraca prędkość, powinno zmniejszyć nacisk na pedały i nadal pedałując zmienić bieg... zmiana nastąpi szybko, precyzyjnie i bez zgrzytu.
Przed wyjazdem na ścieżki rowerowe i chodniki pośród innych uczestników ruchu Twój młody rowerzysta musi umieć swobodnie pokonywać mniejsze przeszkody. Korzenie w parku, nierówności na drodze czy śliski teren to doskonałe miejsca do nauki, z którymi Twoje dziecko po kilku próbach będzie radziło sobie bez trudu!
Pokonywanie przeszkód
Wskazówka nr 1: Aby pokonać nierówności na drodze, dziecko musi przyjąć tzw. pozycję podstawową: pedały w pozycji poziomej, poruszanie się ze średnią prędkością na stojąca przy lekko ugiętych kolanach, biodra znajdują się dokładnie nad suportem, łokcie lekko ugięte na zewnątrz, a ramiona skierowane w kierunku kierownicy.
Wskazówka nr 2: Aby płynnie pokonywać przeszkody, takie jak krawężniki, dziecko musi nauczyć się nad nimi „przepływać”. Przednie koło należy w tym celu lekko „unieść”. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu mocniejsze pedałowanie i lekkie podciągnięcie kierownicy do góry. Dobrze sprawdzi się również lekkie odchylenie ciała do tyłu.
Wskazówka nr 3: Liście, wilgotna ulica czy żwirowe podłoże mogą być na początku trudne do pokonania. Jazdy po tego typu terenie należy uczyć się przy małej prędkości, nawet gdy dochodzi do blokady kół. Dziecko uczy się jazdy i hamowania w wyznaczonej strefie aż do momentu, gdy potrafi zatrzymywać się przy wyznaczonym punkcie.
Na dłuższych dystansach jazda z podwyższonym siodełkiem będzie dla dziecka bardziej efektywna. Siodełko można podnieść na tyle wysoko, aby dziecko miało lekko ugiętą nogę w kolanie w najniższym położeniu pedału i nadal dotykało podłoża palcami stóp podczas zatrzymania. Ponieważ rowery woom są bardzo lekkie to nie powinno stanowić problemu utrzymanie roweru w pionie podczas postoju. Przedtem jednak należy dobrze opanować utrzymanie równowagi. Pomocne w tym będą nasze poniższe wskazówki.
Polepszanie równowagi
Wskazówka nr 1: Umiejętność kierowania rowerem jedną ręką to ważna umiejętność, szczególnie przydatna, gdy chcemy zasygnalizować skręt lub podrapać się w nos ;-) Pierwsze próby warto przeprowadzić na równej nawierzchni. Dziecko powinno jechać spokojnie, bez pedałowania, ze średnią prędkością. Po chwili należy zmniejszyć nacisk dłoni na kierownicy i na moment ją puścić. Stopniowo można próbować odsuwać rękę coraz dalej od kierownicy.