woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC - 7 rzeczy, które warto wiedzieć o naszym magicznym rowerze

woom ORIGINAL 3 to nasz superlekki 16-calowy rower dla dzieci w wieku od czterech lat. Dzięki niskiej wadze, dobrej pozycji za kierownicą, przyjaznym dzieciom komponentom, jazda na nim jest po prostu przyjemniejsza niż na "standardowym" rowerze dziecięcym.

To dlatego wiele dzieci często określa swój rower woom jako "magiczny" - słyszymy to wielokrotnie od społeczności woom.

Teraz dostępna jest druga wersja tego roweru, która pasuje idealnie do tego określenia - woom 3 AUTOMAGIC.

Jak sama nazwa wskazuje, to rower woom 3 i odrobina MAGII :-)


woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC otwiera przed entuzjastami kolarstwa, świat magicznych rowerowych przygód.

Co jest takiego wyjątkowego w rowerze woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC?

Nowy woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC to rower dziecięcy dla 4 latka o wzroście ok 105 cm, który oprócz wszystkich zalet woom ORIGINAL 3, posiada automatyczną dwubiegową przerzutkę schowaną w tylnej piaście.

W tych siedmiu punktach podsumowaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o naszym nowym magicznym rowerze oraz czy jest to odpowiedni wybór dla Twojego dziecka i jego potrzeb:

1. Automatyczne biegi roweru stanowią samodzielny system.

Przerzutka AUTOMAGIC jest całkowicie wbudowana w piastę tylnego koła roweru i dlatego nie jest rozpoznawalna na pierwszy rzut oka. Chociaż piasta jest nieco większa niż standardowa, nie ma dźwigni ani linek zmiany biegów.

Zmiana biegów odbywa się wewnątrz piasty, automatycznie, bez konieczności zmiany położenia manetki na kierownicy.

2. Przy prędkości około 11 km/h automatyczna piasta zmienia bieg na drugi.

Wspaniałą rzeczą w tej piaście jest to, że zmiana biegu następuje całkowicie automatycznie, bez jakiejkolwiek interwencji dziecka (no dobra, oczywiście musi ono pedałować).

Na przykład, jeśli dziecko jedzie na rowerze po płaskiej trasie i osiągnie prędkość około 11km/h, mechanizm odśrodkowy wewnątrz piasty zmieni bieg z pierwszego na drugi.

Jeśli następnie zwolni do mniej niż 11 km/h - na przykład z powodu jazdy pod górę, wiatru lub po prostu dlatego, że chce jechać wolniej - przerzutka zmieni bieg z powrotem na pierwszy (należy przestać pedałować aby mechanizm przeskoczyła na pierwszy bieg).

3. Automatyczna zmiana biegów jest na wagę złota i sprawia, że jazda na rowerze jest bezpieczniejsza, zwłaszcza podczas wycieczek rowerowych.

Jeśli Twoje dziecko jest już dobre w jeździe na rowerze (tzn. opanowało wsiadanie i zsiadanie z roweru bez pomocy, bezpieczne hamowanie i pokonywanie zakrętów) i wybieracie się na pierwsze wspólne wycieczki rowerowe, być może mieliście już do czynienia z sytuacją, w której dziecko chciałoby jechać szybciej na dłuższych, płaskich odcinkach.

Jednak im szybciej chce jechać, tym szybciej będzie musiało pedałować (z większą kadencją), ponieważ opór pedałowania zawsze pozostanie taki sam na jednym biegu.

Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie w stanie pedałować z powodu niskiego oporu i ześlizgnie się stopami z pedałów. Może to nawet spowodować, że straci równowagę i zacznie się kołysać.

Automatyczna przekładnia w piaście jest idealna właśnie w takim przypadku.

Gdy dziecko osiągnie prędkość około 11 km/h, dźwignia zmiany biegów przełącza się na drugi bieg, co zwiększa opór pedałowania i pozwala przyspieszać w kontrolowany sposób - "bez gubienia nóg na pedałach".

4. Wielką zaletą automatycznych przerzutek w rowerze dziecięcym jest "zmiana bez zmiany".

Jazdę na rowerze można postrzegać jako jednoczesne wykonywanie wielu różnych zadań - tj. połączenie koncentracji, ruchu, koordynacji i utrzymywania równowagi. To dość złożone wyzwanie - zwłaszcza na początku.

Jeśli oprócz tych zadań dziecko w wieku od czterech do sześciu lat musiałoby skupić się na zastanawianiu się, czy inny bieg byłby lepszy, a następnie ręcznie zmienić przerzutkę na właściwą, nie starczyłoby mu uwagi na inne czynności.

Odwracałoby to uwagę od koncentracji na samej jeździe i uważaniu na przeszkody, zakręty czy innych rowerzystów lub pieszych.

W rowerze woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC automatyczna piasta przejmuje zadanie zmiany biegów we właściwym czasie.

Oznacza to, że dziecko może w pełni skoncentrować się na jeździe na rowerze i wszystkich innych ważnych rzeczach w drodze na plac zabaw lub podczas wspólnej wycieczki rowerowej.

5. Przerzutka w piaście jest dobrze chroniona przed uszkodzeniami, praktycznie bezobsługowa i mniej podatna na zużycie.

Zwłaszcza młodsze dzieci są często dość nieostrożne, jeśli chodzi o obchodzenie się z rowerem. Na przykład, gdy są podekscytowane np. placem zabaw, na który dotarły; spontanicznym postojem nad brzegiem rzeki lub przypadkowym spotkaniem z najlepszym kolegą z przedszkola, szybko zostawiają rower samemu sobie - zamiast zaparkować go za pomocą podpórki bocznej lub ostrożnie oprzeć o drzewo lub ścianę.

Zamknięta konstrukcja przerzutki AUTOMAGIC jest tutaj wielką zaletą - wewnątrz piasty jest ona nie tylko dobrze chroniona przed wilgocią i brudem, ale przede wszystkim przed siłami zewnętrznymi, takimi jak uderzenia czy wstrząsy.

Tak więc tam, gdzie wieszak przerzutki lub zębatka przerzutki mogą się wygiąć przy tak wielu emocjach i dzikich przygodach, piasta przerzutki pozostaje nieuszkodzona.

Piasta woom 3 AUTOMAGIC
Dzięki zamkniętej konstrukcji automatyczna przerzutka jest dobrze chroniona przed wpływami zewnętrznymi.

Mniej czasu na konserwację przerzutki - więcej czasu na wspólne rowerowe przygody!

Fakt, że przerzutka AUTOMAGIC nie wymaga konserwacji w normalnych warunkach przez wiele lat, ucieszy również wszystkie mamy i ojców, którzy dbają o rodzinną flotę rowerową.

Sztyca nie ma dźwigni i linek zmiany biegów ani kaset zębatek - więc nie ma nic, co mogłoby się źle ustawić i wymagać od czasu do czasu ponownej regulacji, na przykład biegów, które nie włączają się już czysto.

Ponadto tak zwane stałe smarowanie kół zębatych wewnątrz piasty jest wystarczające.

Jedynie łańcuch wymaga regularnej konserwacji (tj. czyszczenia i smarowania) - podobnie jak w innych rowerach z przerzutkami i bez nich. Dzięki specjalnej osłonie łańcucha woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC, która jest otwarta od dołu, jest to szczególnie łatwe, ponieważ nie musi być zdejmowana w celu konserwacji łańcucha.

Uwaga: Mimo że same przerzutki są praktycznie bezobsługowe, nie oznacza to, że woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC nie wymaga regularnej konserwacji. Ponieważ, jak każde inne urządzenie techniczne, rowery są maszynami, które naturalnie również wymagają serwisowania. Zalecane okresy konserwacji można znaleźć w instrukcji obsługi roweru woom.

6. woom ORIGINAL 3 z lub bez automatycznej zmiany przerzutek - tutaj te dwa rowery różnią się od siebie.

Automatyczna przerzutka w piaście i osłona łańcucha to dwie największe różnice konstrukcyjne między rowerami woom 3 i woom 3 AUTOMAGIC.


Automatyczna piasta Sturmey-Archer woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC - jej wewnętrzny mechanizm odśrodkowy zapewnia dodatkową dawkę magii


Osłona łańcucha woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC zapewnia ochronę przed brudem oraz sprawia, że konserwacja łańcucha jest wyjątkowo łatwa.

Ponadto wprowadzono kilka drobnych zmian technicznych, na przykład łańcuch, który jest nieco dłuższy, oraz szprychy w tylnym kole, które są nieznacznie krótsze, aby zrobić miejsce na trochę większą piastę.

Ponieważ piasta przerzutki jest nieco cięższa niż zwykła piasta, oba rowery różnią się również nieznacznie wagą: rower z przerzutką AUTOMAGIC jest o około 700 gramów cięższy niż woom ORIGINAL 3.

Istnieje również różnica w cenie. Ze względu na bardziej złożoną technologię zainstalowanych biegów w piaście, woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC kosztuje więcej niż rower bez automatycznej piasty.

Nie ma prawie żadnych różnic w kompatybilności akcesoriów i części zamiennych. Z wyjątkiem łańcucha i jego osłony, wszystkie części zamienne i akcesoria pasują do obu rowerów.

7. Rower woom z przerzutkami AUTOMAGIC jest szczególnie odpowiedni dla dzieci, które potrafią już jeździć na rowerze i regularnie z niego korzystają.

To, czy rower woom ORIGINAL 3 z przerzutkami czy bez przerzutek jest odpowiedni dla dziecka, zależy od kilku czynników. Decydującym czynnikiem mogą być umiejętności jazdy dziecka i to, jak często rower będzie używany.

Dla dziecka, które nauczyło się już jeździć na mniejszym rowerze (takim jak woom ORIGINAL 2) i jest teraz gotowe na jeszcze więcej przygód, woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC jest idealny.

Może to być również lepsza opcja dla dzieci, które już jeździły np. na pumptracku na rowerku biegowym, posiadają wysokie umiejętności i teraz przesiadają się na swój pierwszy rower z pedałami, oraz regularnie korzystają z rowerów w życiu codziennym i w celach rekreacyjnych.

Dzieci te przy pedałowaniu na rowerze bez przerzutek podczas jazdy po płaskim terenie z większą prędkością, mogą ześlizgnąć się z pedałów stopami - po prostu dlatego, że opór pedałowania nie jest wystarczający dla ich siły nóg na rowerze z tylko jednym przełożeniem.


Na woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC dzieci mogą pokazać moc drzemiącą w ich małych nóżkach!

Z drugiej strony dzieci, które wciąż muszą nauczyć się i utrwalić podstawy jazdy na rowerze i dla których rower o niższej wadze jest wielką zaletą, będą miały nieco łatwiej - w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu - z woom ORIGINAL 3. Nasz 16-calowy rower bez przerzutek waży około 700 gramów mniej niż rower z przerzutkami, co czyni go idealnym towarzyszem do nauki jazdy na rowerze, a także do codziennego użytku na krótszych, płaskich i łatwych trasach.

Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, ukształtowanie terenu w miejscu zamieszkania może pomóc w podjęciu decyzji: Czy mieszkasz w okolicy, w której często występują podjazdy i zjazdy? A może w bardzo wietrznym regionie? A może jedno i drugie? W takim razie rower woom z przerzutkami AUTOMAGIC to właściwy wybór dla Twojego dziecka.

Na łagodnych i umiarkowanych wzniesieniach oraz przy wietrze czołowym generalnie łatwiej jest jeździć na rowerze z dwoma biegami niż na rowerze z jednym biegiem.

Pierwszy bieg woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC jest o około 17% niższy niż (jedyny) bieg woom ORIGINAL 3 bez przerzutek - mówiąc prościej: pierwszy bieg "jest bardziej miękki". Ułatwia to dziecku jazdę pod górę lub pod wiatr, przy mniejszej prędkości.

woom ORIGINAL 3 bez przerzutek po lewej stronie vs. woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC z automatyczną piastą po prawej stronie - na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnicę.

Rzut oka na wszystkie różnice

woom ORIGINAL 3

  • waga (bez pedałów): 5,4 kg
  • idealny dla początkujących
  • idealny na krótkie, płaskie dystanse
  • jedno przełożenie, brak zmiany przerzutek
  • obudowa łańcucha zamknięta dookoła

woom ORIGINAL 3 AUTOMAGIC

  • waga (bez pedałów): 6,1 kg
  • idealny dla lekko zaawansowanych rowerzystów
  • idealny na dłuższe przejażdżki i w regionach pagórkowatych/wietrznych
  • dwa biegi, biegi zmieniane automatycznie przy prędkości ok. 11 km/h
  • osłona łańcucha otwarta u dołu dla łatwej konserwacji łańcucha

Dlaczego potrzebujesz magicznego roweru woom?

Rower woom ORIGINAL 3 z automatyczną przerzutką zapewnia jeszcze więcej magicznych chwil dla dzieci, które już dobrze jeżdżą na rowerze i są gotowe na więcej rowerowych przygód.

Dzięki automatycznej przerzutce i niezależnej konstrukcji piasty, zmotywowani młodsi rowerzyści mogą teraz jeszcze wcześniej przesiąść się na rower z przerzutkami. Łatwiej jest im podjeżdżać pod górę na pierwszym biegu, a na drugim biegu są jeszcze bezpieczniejsi i mają większą kontrolę podczas dłuższych przejażdżek rowerowych z większą prędkością.

Daniela Rodriguez Bonelli

← woom blog
Przewiń na górę